Amatör Telsizcilik Sınav Süreci

Amatör Telsizcilik Sınav Süreci

Amatör Telsizcilik Sınav Süreci

Amatör Telsizci Belgesi Almanın Adımları


Kızılay Web Banner 728X090


1.   Sınava nereden başvuru yapabilirim?


Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İnternet sitesinden E-Hizmetler adımı altında “Amatör Telsiz Sınav Ön Başvurusu” bölümünden başvura bilirsiniz. Başvuru sırasında Milli Eğitim Bakanlığı kısmını seçmeniz gerekiyor.


2.   Sınava kimler başvura bilir?


12 yaşını doldurmuş ve kanuni haklardan yasaklı olmayanlar sınava başvurabilir.

Ayrıca Sınav Dokümanına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.


TIKLAYINIZ.3.   E-Devlet Şifrem Yok sınava nasıl başvurabilirim?


On iki yaşını doldurup on altı yaşından gün almamış adaylar, kiyiemniyeti.gov.tr adresi üzerinden alacakları başvuru formunu doldurarak, başvuru formu ve 1 adet biyometrik fotoğraf ile şahsen ya da posta yoluyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Seyir ve Haberleşme Dairesi Başkanlığı Telsiz İşletme Müdürlüğü, Beşyol Mah. İnönü cad. No:3/1, 34295- Sefaköy/İSTANBUL adresine başvuracaklardır.


4.   Sınav Başvurusu sırasında nelere dikkat edilmesi gerekir?


 • Başvuru sırasında bilgilerinizi doğru girmeniz çok önemlidir. Bir yanlışlık olması durumunda başvurunuz kabul edilmez.
 • Özellikle doğum tarihi bilgisini kendiniz girmelisiniz. Tarih bölümde başvuru yaptığınız günün tarihi yazıyor.
 • HES kodunu doğru olarak girilmesi de çok önemlidir. HES kodunuzu yanlış girmeniz durumunda başvurunuz iptal edilecektir.
 • Fotoğraf ekleme bölümüne biometrik fotoğraf yüklenmesi gerekmektedir. Vesikalık fotoğraf yüklenmesi durumunda başvurunuz iptal edilecektir.
 • Fotoğraf boyutu büyük olarak uyarısı alan kişiler için; fotoğrafın dosya boyutu değil piksel boyutuna bakılıyor. Yani piksel çözünürlüğü düşük olması gerekiyor.


5.   Başvurumu yaptım, şimdiki aşama nedir?


Başvuru işleminde bir eksiklik yok ise, 5 ila 10 gün içerisinde başvurunuzun onaylandığı ve sınav ücretini yatırmanızı belirten SMS ve E-Mail yolu ile bilgilendirileceksiniz. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İnternet sitesinden E-Hizmetler adımı altında “e-Sınav Belgesi Sorgulama” ekranından başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz.


6.   Sınav ücreti nereye yatırılacak?


Milli Eğitim Bakanlığı E-Ödeme sistemi üzerinden Banka/Kredi Kartınızla, Ziraat Bankası, VakıfBank, Halk Bankası; şube, ATM ve İnternet Bankacılığından Ödeme Yapabilirsiniz


7.   Sınav ücretini yatırdım şimdi ne yapmam gerekiyor?


Sınav ücretini ödedikten sınava gireceğiniz tarih, saat ve sınav yeri ile ilgili bilgiler SMS olarak bildirilecektir. Sınav tarihi sınava gireceğiniz ilin E-Sınav merkezinin yoğunluğuna göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirleniyor. 5 gün sonrası da olabilir 1 ay sonrası da.


8.   Sınav Giriş Belgesini Nerden Temin edebilirim?


Sınav ücretini ödedikten sonra 1 ila 2 gün içerisinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İnternet sitesinden E-Hizmetler adımı altında “e-Sınav Belgesi Sorgulama” başvurunuzu onaylanmıştır yazacak. Hemen sağ tarafında “İndir” butonu aktif olacak. Belgenizi oradan indirip renkli çıktı almanız gerekmektedir.


9.   Sınav saati “Sokağa çıkmanın yasak” olduğu saatlerde ise ne yapmalıyım?


 • İçişleri bakanlığı tarafından yayınlanan Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirlerbaşlıklı genelgenin 5.2 maddesi ç) bendine göre “ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri” sokağa çıkma yasağı kapsamın dışında olan kişilerdir.


 • “Sınav Giriş Belge”sini yanınızda bulundurmanız durumunda siz ve birinci derece akrabanız bu kapsamda cezai işleme tabi değildir.


10. Sınavda hangi sorular çıkacak?


Sınav sorular Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan soru bankasından çıkmaktadır. Şu ana kadar sınava giren tüm adaylara bu sorular sorulmuştur. İleriki dönemlerde sorular değiştirip değiştirmemek Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü sorumluluğundadır.


11. Sınav girdim sonuçları nereden öğrenebilirim?


Milli Eğitim bakanlığı tarafından sınav sonuç bilginiz sınavdan çıktıktan sonra 1 saat içerisinde açıklanıyor. “esinav.meb.gov.tr” adresinden TC Kimlik Numaranız ile öğrenebilirsiniz.


12. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazandım. Belge ücretini nereye yatıracağım?


 • Sınav sonuçlarınız Milli Eğitim tarafından Kıyı Emniyeti’ne bildirilecek, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) tarafından sınav sonucunuz işleme konulup borçlandırma işlemi yapılacak.
 • Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü İnternet sitesinden E-Hizmetler adımı altında “Harç Sorgulama” Başlığı altında borcunuz gözüktükten sonra Vakıfbank şubelerinden veya kurumun internet sitesi üzerinden belge ücretini ödemeniz gerekiyor.


13.  Belge ücretini ödedim, şimdi ne yapmam gerekmektedir?


Belge ücretini ödedikten sonra Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü internet sitesinde bulunan örnek dilekçeyi dolduruyorsunuz. Doldurduğunuz belgeyi imzaladıktan sonra bir tarayıcıdan veya fotoğrafını çekerek “amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr”  adresine Mail olarak göndermeniz gerekmektedir.


14.  Gerekli Belgeler Nelerdir?


 • Dilekçe Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü internet sitesinde bulunan dilekçe örneğini indirip doldurmanız gerekmektedir. TIKLAYINIZ


 • 18 Yaşından Küçükseniz Veli Oluru.

TIKLAYINIZ


Bu belgeleri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Eksik belge ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir.


15.  Tüm belgeleri hazırlayıp gönderdim, çağrı işaretim ve belgem ne zaman gelecek.


 • Belgelerinizi tamamlayıp gönderdikten sonra Kıyı Emniyeti tarafından belge almanızda herhangi bir sakınca bulunup bulunmadığı değerlendirilecektir. Belge almasında sakınca bulunmayan kişilere Çağrı işareti tahsis edilecektir.


 • Amatör Telsizcilik Belgesi basım süreci tamamlanıp belgeniz size ulaşana kadar Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü E-Hizmetler İnternet sitesi üzerinden belge oluşturabilirsiniz.


Bu makale Amatör Telsiz Mutfak telegram grubunda paylaşıldı, bende yararlı olabilmesi için blog sitemde paylaşıyorum.


73