Makale yazma teknikleri nelerdir ?

Makale yazma teknikleri nelerdir ?

Makale yazma teknikleri nelerdir ?

Makle Yazma Teknikleri

Kızılay Web Banner 728X090


Günlük hayatta da makale yazarken işinize yarayacak bir takım tekniklerdir.


Yazacağınız haber ya da makale ile ilgili dokümanları araştırdıktan sonra ki ilk aşama makale yazma aşamasıdır. Yazacağımız konu ile ilgili bilgi ve belgeleri topladıktan sonra makale yazmak kolaymış gibi gözükse de en az gerekli bilgi ve belgeleri toplama süreci kadar zor bir aşamadır.


Günümüzde makalenin yazımı açısından makaleyi belirli bir bütünlük içinde yazmak isteyen yazar, 5N-1K kuralını kullanmaktadır. Bir anlamda 5N-1K kuralı bir makalenin iskeletini oluşturduğunu söyleyebiliriz.


5N-1K kuralı nedir?


Kim, Ne, Nerede, Ne zaman, Nasıl, Neden sorularına göre makalenin oluşturulmasına 5N-1K kuralı denir. Eğer bir makale metnin de bu sorulara yanıt buluyorsak 5N-1K kuralına göre makalemizi oluşturmuşuz demektir.


Genel bazı bilgiler verdikten sonra asıl konu başlığımıza gelelim yani makale yazma tekniklerine.


Makale yazma teknikleri nelerdir?


  • Ters Piramit Tekniği
  • Düz Piramit Tekniği
  • Dörtgen ya da Kare Tekniği
  • Serbest Yazım Şekli


Olarak sıralanabilir.


Ters Piramit Tekniği


Makale yazma tekniklerini arasındaki en eski ve kullanımı en fazla olan tekniktir. Bu teknikte okuyucunun ilgisine göre makaleye ait bilgilerin, en önemliden daha az önemliye doğru sıralanmasıdır. Makaleye ait en önemli bilgiler ön planda verilir.


Düz Piramit Tekniği


Ters piramit tekniğinin aksine konuyla ilgili ayrıntılar en başta verilir. Makalelerle ilgili en can alıcı nokta ise makalenin sonun da verilir. Bu yazım tekniği en çok dergi haberciliğinde kullanılan bir yöntemdir.


Dörtgen ya da Kare Tekniği


Bu teknik, ters piramit tekniğinin kullanımı mümkün olmadığı makaleler için kullanılmaktadır. Giriş bölümünde, makalenin özünü veren kısa bir anlatım yapılır. Makaleye ait diğer bilgiler ise önem derecesi azalan bir şekilde eş değer paragraflar halinde sıralanır. Okuyucu makalenin hepsini okumadan makaleye ait bilgiyi kavrayamaz.


Serbest Yazım Tekniği


Bu tekniğe içinden geldiği gibi bir konuyu okuyucuya aktarmak denilebilir. Bu tekniğin belli bir kuralı yoktur. Serbest yazım tekniği reyting savaşı içinde olan televizyonların programlarında kullandığı bir tekniktir.