Sol elini kullananlar daha mı zeki ?

Sol elini kullananlar daha mı zeki ?

Sol elini kullananlar daha mı zeki ?

Solaklar sağlaklara göre daha mı zeki 

Kızılay Web Banner 728X090


Hangi kültür olursa olsun solakların daha zeki olduğuna dair temeli olmayan yaygın bir inanış mevcuttur. Bir solak kardeşim olarak bu konu üzerinde biraz araştırma yaptım ve ortaya çıkan sonuç sol elini kullananların sağ elini kullananlardan pek bir farkı olmadığı yönünde bilgiler buldum.


Yapılan araştırmalar sol elini kullananların sağ elini kullananlardan sadece bir IQ puanı daha önde olduğunu gösteriyor. Bu sayısal üstünlük ise uygulamada belirli bir fark yaratmıyor.


Yapılan araştırmalardan biri solakların sağlak insanlara göre daha az gelirli işlerde çalıştığını gösteriyor. Yani ortada bir zeka farkı varsa bile bunu verimli kullanma anlamında bir sıkıntı var.


Solaklar sağlaklara göre daha kolay ruhsal hastalıklara yakalanabiliyor. Bu araştırma sonucu gerçek ve bu durum da fazla zeka göstergesini mi yoksa eksikliğini mi ortaya koyuyor açıkçası belli değil.


Solaklar beynin sağ lobunu, sağlaklar da beynin sol lobunu sıklıkla kullanır. Analitik düşünme gibi aktiviteler beynin sağ lobunda gerçekleşir ancak daha iyi analitik düşünebilme daha zeki olunduğu anlamına gelmez.


Dünya nüfusunun sadece %10′u solak olmasına rağmen hiçbir önerme solakların daha zeki olduğunu göstermiyor. Eğer ortada bir zeka üstünlüğü varsa bu da kesinlikle her iki elini birden kullanabilen %1′lik dilime aittir sanırım.