TYT TH-UV88 Türkçe Kullanım Kılavuzu

TYT TH-UV88 Türkçe Kullanım Kılavuzu

TYT TH-UV88 Türkçe Kullanım Kılavuzu

TYT TH-UV88 Türkçe Kullanım Kılavuzu


Kızılay Web Banner 728X090

GENEL BİLGİLER


Tuşlar ve işlevleri


A/B: Cihaz menüsünde dolaşırken iptal/geri tuşu, hafıza modundayken cihaz ekranında görüntülenen 2 kanal arasında seçim yapma tuşudur.


F: Menüde gezerken giriş, hafıza modundayken menü tuşudur.


*: Birden fazla türde seçeneğe sahip olan menülerde seçenek değiştirme tuşudur.(Bkz. Menüler 23, 24, 25)


#: Modlar arasında geçiş bu tuş ile yapılır. Aynı zamanda kanal kaydı sırasında onay tuşudur.


Diğer tuşlar:


Mandalın üzerinde konumlandırılan tuş bir defa basıldığında fener tuşu, basılı tutulduğunda seçili olan frekansa acil durum sinyali gönderme tuşudur.


Mandalın altında konumlandırılan tuş basıldığında susturma ayarını tuşa basılı tutulduğu sürece iptal eden tuştur.


Kanal modları arasında nasıl geçiş yapılır?


Cihaz üzerinde bulunan # tuşuna bir kez basıldığında kanal hafızası ile VFO mod arasında seçim yaparsınız. # tuşuna basılı tutulduğunda ise FM Radyo moduna geçiş yaparsınız.


VFO Mod nedir?


VFO mod frekansları kanal hafızasına almadan anlık olarak açmanıza olanak sağlayan moddur. Kanal kaydederken de bu mod kullanılır.


Kanal nasıl kaydedilir?


 1. Cihazı 1 defa # tuşuna basarak VFO moda alın.
 2. Eklemek istediğiniz frekansı tuş takımından tuşlayın.
 3. Ton, shift ve offset ayarlarını menüler kısmında belirtildiği şekilde yapın.
 4. F tuşuna frekansın yanında kanal numarası yanıp sönmeye başlayana kadar basılı tutun.
 5. Kanal numarası yanıp sönmeye devam ederken ok tuşları ile kanalı kaydetmek istediğiniz kanal numarasının üzerine gelin.
 6. # tuşu ile onaylayın.


Kanal nasıl silinir?


 1. Cihazı 1 defa # tuşuna basarak VFO moda alın.
 2. F tuşuna kanal numarası yanıp sönmeye başlayana kadar basılı tutun.
 3. Silmek istediğiniz kanalın numarasını görene kadar ok tuşları ile ilerleyin.
 4. * tuşuna basarak kanalı silin.Hızlı offset ve shift ayarı nasıl yapılır?


 1. # tuşuna basarak VFO moda geçin.
 2. Dinleme frekansınızı tuşlayın.
 3. Mandalın altındaki tuşa(normalde susturma ayarını kapatan tuş) basılı tutarak gönderme frekansınızı tuşlayın ve basılı tuttuğunuz tuştan elinizi çekin. Cihazınız offset ve shift ayarını gönderme frekansınıza göre otomatik olarak ayarlayacaktır.


Örnek: Dinleme frekansı 145.600 olan bir rölenin gönderme frekansı olan 145.000’ı mandalın altındaki tuşa basılı tutarak tuşlar ve sonrasında tuşu bırakırsanız cihazınız otomatik olarak shift ayarını – olarak offset ayarını ise 0.600 olarak seçecektir.


MENÜLER


1-SCAN


Frekans ve kanal tarama seçeneğidir. VFO mod açık iken frekanslar arasında, hafıza modu açık iken kayıtlı kanallar arasında tarama yapar.


2-TX.SEL


En son sinyal alınan frekansta kanal değiştirmeden gönderme yapmaya yarayan ayardır. EDIT seçili iken o anda ekranda açık olan frekansa, BUSY seçili iken başka kanal seçili bile olsa en son sinyal alınan frekansa gönderme yapar. Özelliğin çalışması için çift dinleme (6-D.WAIT) ayarının aktif olması gerekir.


3-VOX LEV


VOX ayarının ses algılama hassasiyetidir. 1’den 7’ye kadar seçilebilir. Sayı yükseldikçe hassasiyet artar.


4-POW


Telsizin çıkış gücü ayarıdır. LOW en düşük MID orta ve HIG en yüksek.


5-SQL


Telsizin susturma ayarı. Havadaki parazitin duyulmaması için kullanılır 9 en yüksek 1 ise en düşük ayarıdır. Gürültü arttıkça seviye yükseltilerek kullanılır.


6-D.WAIT


Çift dinleme ayarıdır. Aktif ettiğinizde ekranda gözüken hem alt hem de üstteki kanalda dinleme yapar. TX.SEL ayarını kullanabilmek için aktif olmalıdır.


7-LED


Ekran ışık ayarıdır. ON seçili iken devamlı açık, OFF seçili iken devamlı kapalıdır. AUTO seçildiğinde sadece siz telsizi kullanırken ya da dinlenen kanallardan birinde aktivite olduğunda yanar.


8-LIGHT


Ekran ışık seviyesi ayarıdır. 1 en düşük 7 en yüksek ışığı sağlar.


9- BEEP


Tuş sesi ayarıdır. ON seçili iken açık OFF seçili iken kapalıdır.


10-DT CH


PTT-ID seçeneğidir. 1’den 16’ya kadar cihaz kimliği seçilebilir.


11-TOT


Telsizin mandalına basıldıktan kaç saniye sonra göndermenin otomatik olarak duracağının seçeneğidir. Bu seçenek telsizin mandalına istemsiz basıldığında hem telsiz hem de röle üzerindeyseniz rölenin sağlığı açısından önemlidir. Cebinizde veya çantanızda taşırken istemsiz bir şekilde mandalınızın basılı kalmasının önüne geçmek amacıyla vardır.


12-BCLO


Meşgul bir kanalda başkasının üzerine mandal atmanızı önlemeye yarayan ayardır. Aynı frekansta farklı tonda devam eden bir görüşmeyi duyamayacağınızdan dolayı başkalarının görüşmelerine engel olmamanız için bu ayar vardır. ON konumundayken diğer tonda görüşme devam ediyorsa mandala bassanız dahi gönderme yapmaz.


13-VOX SW


Mandala basmadan gönderme yapmanızı sağlayan ayardır. Konuştuğunuzda göndermeye başlar ve sustuğunuzda göndermeyi bırakır. Konuşma hassasiyetini 3. Menüdeki VOX LEV ayarından yapabilirsiniz.


14-ROGER


Gönderme bittikten sonra cihazın bir bip sesi çıkarmasına yarayan ayar. Amatör camiada hoş karşılanmadığı için birçok amatör kullanmaz. Kullanmak yasak değildir.


16-RX. SAV


Batarya güç tasarrufu ayarıdır. Dinlemeyi devamlı olarak değil ara ara yaparak batarya ömrünü uzatmayı hedefler fakat çağrıların başlarını kaçırmanıza neden olabilir. 1:1 en az 1:4 en fazla tasarrufu sağlar.


17-SCAN.S


1.Menüdeki tarama(SCAN) seçeneğinde cihaz frekans bulduğunda nasıl tepki vereceğini seçtiğiniz menüdür.


TO seçeneğinde cihaz bir sinyal yakaladığında o frekansta birkaç saniye bekler. Eğer durakladığı sürede herhangi bir butona basarak taramayı durdurmazsanız cihaz sinyal taramaya devam eder.


CO seçeneğinde cihaz bir sinyal yakaladığında sinyal kesilene kadar frekansta kalır. Sinyal kesildiğinde taramaya devam eder.


SE seçeneğinde cihaz sinyal yakaladığı ilk frekansta taramayı durdurur ve siz taramayı tekrar başlatmadığınız sürece taramaya devam etmez.


18-AUTO LK


Otomatik tuş kilidi ayarıdır. ON konumundayken bir süre sonra tuşlar kilitlenir. OFF konumunda otomatik tuş kilidi kapalıdır.


19-VOICE


Sesli betimlemeleri açıp kapattığınız menüdür. ON konumundayken menüleri ve bastığınız tuşları sesli olarak bildirir. OFF konumundayken kapalıdır.


20-OPNSET


Cihazın açılış ekranında sizi neyin karşılayacağını seçtiğiniz menüdür.


DC seçili iken cihaz açılışında bataryanın anlık voltajı yazar.


MSG seçtiğinizde açılışta daha önceden bilgisayar üzerinden programladığınız bir mesaj yazar.


OFF seçili iken başlangıçta herhangi bir ekran sizi karşılamaz cihaz doğrudan hazır konumuna geçer. Açılış süresini minimuma düşürür.


21-DC VOLT


Bataryanın anlık olarak cihaza sağladığı voltaj değerini görebileceğiniz menüdür.


22-A) DIS.NM(sadece hafıza modunda görünür.)


Hafıza modundayken cihazda mevcut seçili olan kanal isminde daha önceden belirlenmiş ismin yazıp yazmayacağını seçtiğiniz seçenektir. ON konumundayken kanala daha önceden yazdığınız isim ekranda görünür.


22-B) OFFSET(sadece VFO modda görünür.)


Gönderme ve alma frekanslarının farklı olduğu durumlarda(röle üzerinden görüşmeler) gönderme yapacağınız frekansın dinleme yaptığınız frekanstan farkını seçtiğiniz menüdür. Ülkemizde VHF için 0.600 UHF için 7.600 kullanılır.


23-C-CDC


Telsizin alma-gönderme(RX-TX) ton ayarıdır. Görüşme yaptığınız istasyon veya röle alma ve gönderme tonunu aynı kullanıyorsa sadece bu tonu ayarlayarak hem alma hem de gönderme tonunuzu ayarlamış olursunuz. 24 ve 25. Menülerdeki ton ayarlarına gerek kalmaz. F tuşu ile menüye girdikten sonra ok tuşlarına basarsanız analog tonları * tuşuna bastıktan sonra ok tuşlarına basarsanız dijital tonları seçebilirsiniz. * tuşuna iki kere basarak ton ayarını OFF konumuna getirerek kapatabilirsiniz.


24-R-CDC


Telsizin alma ton ayarıdır. Sadece alma tonu olan veya alma ve gönderme tonları farklı olan görüşmelerde ayarlamanız gereken seçenektir. F tuşu ile menüye girdikten sonra ok tuşlarına basarsanız analog tonları * tuşuna bastıktan sonra ok tuşlarına basarsanız dijital tonları seçebilirsiniz. * tuşuna iki kere basarak ton ayarını OFF konumuna getirerek kapatabilirsiniz.


25-T-CDC


Telsizin gönderme ton ayarıdır. Sadece gönderme tonu olan veya alma ve gönderme tonları farklı olan görüşmelerde ayarlamanız gereken seçenektir. F tuşu ile menüye girdikten sonra ok tuşlarına basarsanız analog tonları * tuşuna bastıktan sonra ok tuşlarına basarsanız dijital tonları seçebilirsiniz. * tuşuna iki kere basarak ton ayarını OFF konumuna getirerek kapatabilirsiniz.


26-S-D


Gönderme ve alma frekanslarının farklı olduğu durumlarda(röle üzerinden görüşmeler) gönderme yapacağınız frekansın dinleme yapılan frekansa göre yönünü seçtiğiniz menüdür. Gönderme yapacağınız frekans dinleme yaptığınız frekanstan:


– seçildiğinde offset menüsünde ayarladığınız frekans kadar altından,


+ seçildiğinde ise offset menüsünde ayarladığınız frekans kadar üzerinden gönderme yapar.


27-STEP


VFO modunda ve Offset ayarını yaparken ok tuşlarına her basışınızda frekansınızın ne kadar yükselip azalacağını seçtiğiniz menüdür.


28-N/W


Cihazınızın gönderme bant genişliğini ayarladığınız menüdür.

NARR seçili iken dar bantta,

MIDD seçili iken orta bantta,

WIDE seçili iken geniş bantta gönderme yapar.


29-SEEK


Frekansta ton taraması yapmanıza olanak sağlayan menüdür. Menünün üzerine gelip F tuşuna bastığınızda o an seçili olan frekansta ton taraması yapmaya başlar.


30-SEEK


29. Menü ile aynı işlevi yapar fakat bu menüde tarama yapılan tonlar dijital tonlardır. Menünün üzerine gelip F tuşuna bastığınızda o an seçili olan frekansta ton taraması yapmaya başlar.


31-SCR. NO


Ses karıştırma ayarıdır. Görüşme gizliliği sağlamak istediğinizde bu ayarı kullanabilirsiniz. Karşılıklı iki cihaz aynı ayarı açıp 1’den 8’e kadar olan seçeneklerden arasında aynı seçeneği seçerlerse frekansı başkaları dinlese dahi duyulan ses anlaşılmaz bir biçimde iletilir. Amatör telsizcilerin bu özelliği kullanması amatör telsiz yönetmeliğinde belirtildiği üzere yasaktır.


32-LOCK MD


Tuşlar otomatik olarak veya sizin tarafınızdan kilitlendiğinde hangi tuşların kilitleneceğini seçtiğiniz menüdür.

KEY seçili iken cihazın ön yüzünde bulunan tuşlar,

K+S seçili iken mandal hariç cihaz üzerinde bulunan tüm tuşlar,

PTT seçili iken sadece mandal,

ALL seçili iken cihaz üzerinde bulunan tüm tuşlar kilitlenir.


33-DIS MD


Cihazınızın ekranında kanal adlarının nasıl görüntüleneceğini seçtiğiniz menüdür.

MR seçili iken daha önceden kanala yazdığınız isim,

FRE seçili iken frekans,

CH seçili iken kanal numarası görüntülenir.


34-DW


FM Radyo dinlerken seçili olan frekanslardan çağrı alıp almayacağınızı seçtiğiniz ayardır. ON konumundayken çağrıları duyabilirsiniz. OFF konumundayken çağrı gelse dahi FM Radyo duraklamaz.


35-RESET


Cihaz ayarlarını sıfırlamanıza yarayan menüdür.

ALL seçildiğinde cihaz ayarları,

VFO seçildiğinde VFO modundaki frekanslar ve cihaz ayarları,

Full seçildiğinde cihazın tamamı sıfırlanır.


36-RADIO VER


Cihaz yazılımının sürümünü görmenize olanak sağlayan menüdür.


37-DIS. NM


Seçili olan kanalın ismini düzenleyebileceğiniz menüdür. Harfleri ok tuşları ile, seçili olan harfi * tuşu ile değiştirebilirsiniz.


YAZILIM GÜNCELLEMESİ


1. www.tyt888.com üzerinden cihazınıza uygun güncel yazılımı edinin ve indirdiğiniz dosyayı arşivden çıkarın.

2. Cihazı bilgisayara programlama kablosu ile bağlayın.

3. İndirdiğiniz dosyaların içindeki UV88_98_UpData adlı uygulamayı açın.

4. Model seçeneğini UV88 Baud Rate seçeneğini 57600 COM seçeneğini ise cihazınızın bağlı olduğu COM portunu gösterecek şekilde ayarlayın.

5. Cihazı güncelleme moduna almak için cihazı kapalı konuma getirdikten sonra PTT tuşu ve fener tuşuna basılı tutarken cihazı açın ve cihazın üzerindeki LED’in yeşil yandığından emin olun.

6. Open’a basarak indirdiğiniz dosyaların bulunduğu dizinde UV88_Eng_BQ1_32_20201007 aldı dosyayı seçin ve aç seçeneğine tıklayın.

7. Updata butonuna basarak işlemi tamamlayın.


ÖNEMLİ: Güncelleme sırasında işlem sekteye uğrarsa cihazı açmayın! Güncelleme yazılımını kapatıp yeniden açtıktan sonra reset butonuna basarak işlemin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra yukarıdaki yönergelere uyarak cihazı tekrar güncelleyin. Güncelleme işlemi yarıda kesilirse ve cihazı açmaya çalışırsanız cihazınız kalıcı olarak hasar görebilir!


TYT-TH UV88 Amatör bantlarda çalışan bir telsizdir. Amatör telsizcilik belgesi olmayanların kullanması yasal değildir.


Bu kılavuz “TA4ABJ” Op.Sercan Eygi tarafından 18.12.2020 tarihinde oluşturulmuştur.

Yardım için eygisercan@gmail.com üzerinden ulaşabilirsiniz.


Kılavuzu bizimle paylaştığı için TA4ABJ ' e teşekkürlerimi iletiyorum 73 :)